Porady zawodowe

Co to jest psychotechnika?

Badania psychotechniczne to badania, których celem jest sprawdzenie zdolności do prowadzenia pojazdu/maszyny. Są one zlecane wszystkim zawodowym kierowcom, instruktorom, egzaminatorom, kierowcom taksówek, osobom prowadzącym służbowe samochody, operatorom maszyn budowlanych i drogowych oraz prowadzącym uprzywilejowane pojazdy. Badania psychotechniczne zazwyczaj zleca pracodawca lub lekarz. Może się jednak zdarzyć, iż skierowanie na testy wydaje policja/urząd miasta. W tym przypadku chodzi o osoby, które spowodowały wypadek, kierowały pojazd pod wpływem alkoholu lub podobnie działających substancji lub też posiadają 24 punkty karne.

Badanie psychotechniczne może różnić się w zależności od przeznaczenia, jednak najczęściej ma na celu ocenę:
– sprawności intelektualnej,
– sprawności procesów poznawczych,
– cech osobowości, z uwzględnieniem funkcjonowania w sytuacjach trudnych,
– dojrzałości społecznej,
– sprawności psychomotorycznej.

W pracowni psychotechnicznej wykonywane są również badania w ciemni, które badają sprawność widzenia zmierzchowego, czyli widzenia o zmroku oraz wrażliwość na olśnienie.

Badania psychotechniczne możemy wykonać w jednym w prywatnych gabinetów lub też w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego czy Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. Jeśli otrzymaliśmy skierowanie zarówno na badania lekarskie, jak i psychotechniczne, pierwsze powinniśmy wykonać testy psychotechniczne. Pamiętaj, że od otrzymania skierowania na badanie, masz 30 dni na to, aby je wykonać.

W dniu badania musisz być wypoczęty oraz zdrowy. Jeśli źle się czujesz, poinformuj o tym personel, w takim przypadku zazwyczaj wyznacza się kolejny termin badania.

Cena badania psychotechnicznego zazwyczaj wynosi 150 zł. Badanie to składa się z kilku części. Pierwszym etapem jest oczywiście rejestracja, okazanie skierowania na badanie oraz dokumentu tożsamości. Następnie psycholog na podstawie krótkiego wywiadu wybierze dla Ciebie odpowiednie testy.

Całe badanie trwa przeważnie ok. godziny. Pierwszym zadaniem jest wypełnienie ankiet oraz kwestionariuszy dotyczących naszej osobowości. Celem badania jest ocena dojrzałości emocjonalnej praz społecznej pacjenta. Następnie przeprowadzane są testy oceniające sprawność intelektualną i procesy poznawcze. Chodzi tutaj o sprawdzenie spostrzegawczości badanej osoby, logicznego myślenia czy koncentracji. Ostatni etap badania psychotechnicznego polega na ocenieniu sprawności psychomotorycznej. Mam tutaj na myśli sprawdzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz szybkości reakcji. Testy są przeprowadzane są pomocą odpowiednich aparatur psychotechnicznych. Psycholog ocenia wyniki testów, gdy zajdzie taka potrzeba poprosi Cię o wyjaśnienie danej odpowiedzi. Po krótkiej rozmowie zostanie wydana opinia na Twój temat. Na odpowiednim wzorze orzeczenia psychologicznego specjalista wskaże brak lub też istnienie przeciwwskazań do kierowania pojazdem.

Badania psychotechniczne kierowców i operatorów mają na celu sprawdzenie głównie tych funkcji, których pracownik używa na co dzień podczas wykonywania swoich obowiązków, dlatego w żadnym wypadku nie są to skomplikowane czynności!

Do badań psychotechnicznych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najlepiej przyjść w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. To oznacza, żeby być wypoczętym, wyspanym i najlepiej po śniadaniu. W dniu badania, a także w dniu poprzedzającym badanie, nie wolno spożywać alkoholu ani innych środków psychoaktywnych!

POLECAMY

Oferta specjalna na przewóz maszyn lub transport z załadunkiem i wyładunkiem albo też częściowa lub kompleksowa usługa relokacji przemysłowych. Szczegóły na stronie https://www.suda.com.pl/relokacja-maszyn/.

Kompendium wiedzy dla małego przedsiębiorcy

Pobierz pakiet podstawowych dokumentów prawnych, które zabezpieczą Cię przed nieuczciwymi klientami na stronie https://www.icg-group.com/wzory-umow/

Przykładowy wzór umowy o dzieło https://www.icg-group.com/wzory-umow/umowa-o-dzielo/

Wypożyczalnia generatorów prądu

Nasza firma świadczy usługi z zakresu wynajmu agregatów prądotwórczych dla klientów z Warszawy oraz innych miast na terenie całego kraju. https://fabryka-pradu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *